All throughout the country this Independence Day, World and Open Class corps alike will parade through various cities and towns, taking part in the pageantry of the Fourth of July holiday.

If you're looking to find out who's coming to your area, here's a comprehensive list of which corps are marching where on Tuesday, organized by state and then by corps. 

All events are Tuesday, July 4, unless otherwise noted, and local time zone.


California

            

Blue Devils B
Concord (10 a.m.)

Blue Devils C
Benicia (July 3, 6:30 p.m.)
Pleasant Hill (9:30 a.m.)
Orinda (10 a.m.)

Gold
Julian (Noon)

Golden Empire
Bakersfield (9 a.m)

Impulse
Palisades (2 p.m.)

Incogntio
Rosemead (10 a.m.)
Palisades (2 p.m.)

Pacific Crest
Moreno Valley (3 p.m.)

Vanguard Cadets
Monterey (2:30 p.m.)


Illinois

      

Blue Stars
Niles, IL (8:30 a.m.)
Glenview, IL (11:20 a.m.)
Morton Grove, IL (2:30 p.m.)

Boston Crusaders
Niles, IL (8:30 a.m.)
Morton Grove, IL (2:30 p.m.)

The Cavaliers
Niles, IL (8:30 a.m.)
Glenview, IL (11:20 a.m.)
Morton Grove, IL (2:30 p.m.)

Colt Cadets
Vernon Hills, IL (9 a.m.)
Skokie, IL (Noon)
Evanston, IL (2 p.m.)


Massachussetts

              

7th Regiment
Hingham (10 a.m.)
Duxbury (2 p.m.)
Norwood (5 p.m.)

The Cadets
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)

Carolina Crown
Wakefield (4:30 p.m.)
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)

The Colts
Beverly (8 a.m.)
Manchester (10:30 a.m.)
Wakefield (4:30 p.m.)
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)

Crossmen
Wakefield (4:30 p.m.)
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)

Genesis
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.) 

Jersey Surf
Wakefield (4:30 p.m.)
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)

Spirit of Atlanta
Lynn – The Beanpot Invitational (7 p.m.)


Minnesota

  

Bluecoats
Annandale (9 a.m.)
Richfield (1 p.m.)
Apple Valley (1 p.m.)

River City Rhythm
Forest Lake (10 a.m.)


New Hampshire


Spartans
Nashua (8 a.m.)


New Jersey


Raiders
Marywood (8 a.m.)


Oregon

  

Blue Knights
Central Point (9:30 a.m.)

Oregon Crusaders
Seaside (11 a.m.)


Rhode Island

    

Carolina Crown
Bristol (10:30 a.m.)

The Cadets
Bristol (10:30 a.m.)

Crossmen
Bristol (10:30 a.m.)

Jersey Surf

Bristol (10:30 a.m.)


Utah

The Battalion
Provo (9 a.m.)
Manti (7 p.m.)


Washington

  

Columbians
Pasco (10 a.m.)
Richland (7 p.m.)

Seattle Cascades
Everett (11 a.m.)
Legion Park (4 p.m.)


Wisconsin

      

Madison Scouts
Cedarburg (11 a.m.)

Music City
East Troy (July 2, 1 p.m.)
Cedarburg (11 a.m.)
New Berlin (1 p.m.)

Pioneer
Cedarburg, WI (10 a.m.)
Cudahy, WI (Noon)
Shorewood, WI (3 p.m.)
Hales Corners, WI (4 p.m.)

Shadow
Racine (7 a.m.)